IV BYDGOSKIE SPOTKANIA FILOZOFICZNE


OPIS

Bydgoskie Spotkania Filozoficzne to cykl kameralnych konferencji naukowych poświęconych różnym zagadnieniom szczegółowym z zakresu filozofii. Organizatorami cyklu konferencji są Fundacja Koherencje oraz Wydział Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

CZAS

23-25.10.2025r.

MIEJSCE

Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Wydział Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Fundacja Koherencje, Instytut Filozofii i Kognitywistyki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Polskie Towarzystwo Filozoficzne oddział w Bydgoszczy serdecznie zapraszają do udziału w konferencji „IV Bydgoskie Spotkania Filozoficzne. Religia a pluralizm”, która odbędzie się stacjonarnie w dniach 23-25.10.2025r. w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. 

Podtytuł tegorocznej edycji konferencji nawiązuje do seminarium poświęconego debacie wokół religii i pluralizmu, które odbywa się w ramach działalności bydgoskiego oddziału PTF. Konferencja jest naturalną konsekwencją owocnych i żywych dyskusji prowadzonych na seminarium. Do udziału zapraszamy osoby zajmujące się nie tylko filozofią, ale także religioznawstwem, socjologią, teologią, historią czy naukami o polityce i prawie. 

Zagadnienie relacji religii i pluralizmu jest niezwykle istotne, szczególnie w warunkach globalizacji i dzisiejszych liberalnych demokracji. Z jednej strony można je rozważać jako fakt wielości religii i zawartych w nich roszczeń do prawdziwości. Z drugiej strony religia funkcjonuje w społeczeństwach pluralistycznych, w których obecnych jest wiele koncepcji światopoglądowych, a religie tracą monopol na bycie jednymi dostarczycielkami sensu. Jeszcze innym wymiarem relacji religii i pluralizmu są wewnętrznie zawarte w samych religiach elementy pluralistyczne, takie jak choćby idea czyśćca w chrześcijaństwie, która wprowadza trzeci wymiar między niebem i piekłem. W odpowiedzi na fakt zróżnicowania może dochodzić – i często dochodziło – do konfliktów, które miały na celu doprowadzenie do zwycięstwa jednej tylko religii, potwierdzenia prawdy jednego systemu. Ogrom przemocy oraz chęć pokojowej koegzystencji kierują jednak refleksję ku kwestii tolerancji i dialogu. Tu również uwidacznia się tytułowa kwestia religii i pluralizmu. 

W związku z tym proponowany zakres tematyczny obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak:

– różnorodność religijna a roszczenia do prawdziwości,

– tolerancja religijna,

– modele różnorodności religijnej – ekskulzywizm, inkluzywizm, pluralizm, relatywizm,

– epistemologia przekonań religijnych,

– religia a polityka w społeczeństwie pluralistycznym,

– dialog międzyreligijny,

– ekumenizm,

– misyjność religii,

– superreligia, 

– religia a przemoc,

– religia a świeckie systemy światopoglądowe,

– elementy pluralistyczne w religii,  

– definicja religii.

Konferencja odbędzie się w dniach 23-25 X 2025r. w Bydgoszczy.

Zgłoszenia czynnego uczestnictwa należy dokonać do 30.06.2025r. poprzez formularz zgłoszeniowy.

Koszt uczestnictwa w konferencji wynosi 500zł. Opłata pokrywa m.in. koszty wyżywienia (obiady i kolacje), organizacji przerw kawowych oraz koszty organizacyjne. 

Organizatorzy konferencji:

Fundacja Koherencje 

Wydział Filozofii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego 

Instytut Filozofii i Kognitywistyki Uniwersytetu Szczecińskiego 

Polskie Towarzystwo Filozoficzne oddział w Bydgoszczy

Rada Naukowa:

Zbigniew Drozdowicz (UAM)

Piotr Gutowski (KUL)

Ryszard Kleszcz (UŁ) 

Dariusz Łukasiewicz (UKW)

Tadeusz Szubka (USZ)

Komitet Organizacyjny:

Ryszard Mordarski (UKW)

Antoni Torzewski (US)

PROGRAM


PARTNERZY


GALERIA